Děti a léto! Jak bezpečně trávit čas na sluníčku?

Je tu léto a prázdniny - období, které všichni netrpělivě vyhlížíme. Děti už se nemohou dočkat, až si budou moci užívat sluníčka, hraní venku a prázdninových radovánek. I rodiče se těší na společnou dovolenou, výlety a třeba i špetku lenošení. S příchodem letních dnů však přichází i otázka, jak zajistit, aby sluneční paprsky dětem neublížily. Pojďme se podívat, jak si můžete léto s dětmi užít naplno a zároveň je dokonale ochránit před škodlivým slunečním zářením.

Sluníčko - dobrý sluha i zlý pán

Sluneční záření je pro naše tělo životně důležité. Poskytuje nám nepostradatelný vitamin D, podporuje imunitu, přispívá k dobrému rozvoji kostí, dodává energii a přispívá dobré náladě. Abychom si vyrobili denní dávku vitamínu D, stačí na 10 min vystavit sluníčku nechráněnou část těla. 

Nadměrné vystavování se slunečním paprskům však může být škodlivé. Působení UVB záření způsobuje rychlé spálení kůže a vznik pigmentových skvrn, projevuje se zčervenáním a zarudnutím. UVA záření proniká hlouběji do kůže, poškozuje kožní struktury, urychluje stárnutí pleti a vznik vrásek. Opakované spálení může zvýšit riziko rakoviny kůže v pozdějším věku. Jak tomu zabránit?

Dětská pokožka je obzvlášť citlivá

Na sluneční paprsky musíme dávat mnohem větší pozor, když jsou jim vystaveny děti. 

Jejich jemná pleť obsahuje méně pigmentu, který by ji chránil. Děti do 3 let mají až pětkrát krát tenčí kůži než dospělí. Zatímco dospělý člověk odolá slunci asi 40 minut, dětská pokožka se může spálit už po pouhých 5 minutách!

Děti do 6 měsíců

Děti do 6 měsíců by neměly být vůbec vystaveny přímému slunečnímu záření. Dítě by mělo čas venku trávit ve stínu, ideálně ještě pod slunečníkem, protože sluneční paprsky dokážou prostoupit tenkým oblečením a odrážejí se také od okolních ploch. Dejte si pozor i na přehřátí a pitný režim. Děti oblékejte do prodyšných materiálů, které zabezpečí cirkulaci vzduchu a zamezí vytvoření potniček.

Děti do 3 let

Nenechte menší děti hrát si na ostrém poledním slunci. Děti do 3 let, ale i starší, by se měly polednímu žáru mezi 11–15 hodinou vyhnout. Neplatí to jen u moře, ale i v našich zeměpisných podmínkách. I přesto, že se sluníčko právě schovalo za mraky, dopadá na zem až 90 % UV záření. Děti chraňte před sluncem vhodným opalovacím krémem a oděvem.

Děti do 6 let

Děti do 6 let mažte opalovacím krémem s ochranným faktorem minimálně 30 SPF a vyšším. Zohledněte také fototyp vašeho dítěte. U dětí se světlými vlasy a pokožkou používejte nejvyšší možný ochranný faktor 50+ i u starších dětí. Jejich pokožka je velmi náchylná ke spálení už od prvních jarních paprsků.

6 zásad jak děti chránit před sluncem

Sluníčko většina z nás miluje, ale už taky víme, jak dokáže být pro dětskou pokožku nebezpečné. Shrňme si jednoduché, ale účinné tipy, jak děti před sluníčkem chránit. Nejúčinnější prevencí je samozřejmě vyhýbat se přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je sluneční záření nejintenzivnější. To ale není vždy možné, ani žádoucí - pohyb na čerstvém vzduchu je pro zdravý vývoj dítěte nezbytný. Řešením je kombinace několika ochranných zásad:

1. Oblékejte děti do prodyšných materiálů

Rozhodně dbejte na to, aby děti neběhaly na sluníčku polonahé. I do stínu oblékejte děti do triček s krátkým nebo dlouhým rukávem a polodlouhých kalhot, zejména pokud nejsou natřeny opalovacím krémem. Tady platí, že lepší je silnější vrstva látky, která propouští méně slunečního záření než průsvitná tkanina. Také barevné oblečení chrání děti lépe než černé nebo bílé. 

Skvělý materiál na léto je například len, bavlna nebo mušelín, který je maximálně prodyšný a přitom neprůsvitný. Mušelínové oblečení snižuje riziko přehřátí organismu a vaše děti si jej pro svou měkkost určitě zamilují.

2. Mažte děti kvalitními opalovacími krémy

Malé děti do jednoho roku byste neměli slunci vůbec vystavovat, a pokud je to nutné, volte jako ochranu přírodní opalovací krémy s minerálními filtry a vysokým ochranným faktorem 50+. Ochranné opalovací prostředky aplikujte asi 30 min před pobytem na sluníčku a vrstvu opalovacího krému každé 2 hodiny obnovujte

Věnujte pozornost citlivým partiím jako jsou nos, uši a rty nebo místa kolem lemů oblečení. Nezapomínejte děti natírat také po každém koupání! Tady také platí, že silnější vrstva krému chrání víc než tenká. Po pobytu na sluníčku dopřejte pokožce vašich dětí zklidňující péči, použít můžete hydratační krémy nebo mléka po opalování.

3. Pořiďte dětem oblečení s UV ochranou

Klasické bílé bavlněné tričko poskytne UV ochranu proti slunečnímu záření maximálně 5 -10. Proto není divu, že roste oblíbenost moderních materiálů s UV ochranou. Hodnota ochrany se u oblečení a bot do vody označuje jako UPF (Ultraviolet Protection Factor) a je srovnatelná s hodnotou ochranného faktoru u opalovacího krému. Vaše malé neposedy už tedy nemusíte mazat celé, stačí natřít jen odhalené části těla, které jsou vystavené přímému slunečnímu záření. 

Oblečení v UV ochranou je praktickým parťákem na pobyt v přírodě, na pláž i koupání v moři. Je velmi prodyšné, rychle schne a hlavně máte pokožku vašich dětí pod kontrolou, i když se zrovna zapomenou namazat. Oblečení v UPF ochranou je praktické i pro letní a příměstské tábory.

4. Vyhledávejte stín

Pokud s dětmi vyrazíte za letním dobrodružstvím, vyhledávejte stinná zákoutí, zastíněné hřiště nebo les. Když plánujete delší výlet, vyhledávejte trasy s možností občasného stínu.

5. Nezapomeňte chránit hlavu a oči

Jemné dětské vlásky dostatečně nechrání pokožku hlavy před spálením a zároveň brání použití opalovacího krému. Nezapomínejte proto na ochranu hlavy a očí. Pro dokonalou ochranu hlavy proti sluníčku menších dětí zvolte pokrývku s UV ochranným faktorem. Střihy ochranných pokrývek hlavy jsou vymyšleny tak, aby byl zastíněný obličej, uši i krk. Pokud má dítě rádo spíše kšiltovky, nezapomeňte dobře namazat uši a krk a dopřejte mu také sluneční brýle s UV filtrem.

6. Zabraňte dehydrataci

V horkých letních dnech potřebují děti dostatek tekutin, aby se předešlo dehydrataci. Kromě vody sáhněte po lahodných ovocných šťávách nebo mléčných nápojích. K moři nebo na výlet si připravte i něco na zub - ovoce nebo müsli tyčinky dodají energii na delší dobu.

Léto je období plné radosti a zábavy. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel si ho můžete užít bez obav o pohodu vašich dětí. Přejeme vám krásné a klidné léto!