Sledujte náš VÝPRODEJ a nakupte tak za skvělé ceny.

Nástup dítěte do školky nebo školy. Jak to dítěti usnadnit a v klidu to zvládnout?

Září přináší pro mnoho dětí i rodičů novou životní etapu, která často představuje první velký krok vedoucí k osamostatňování dětí. Nástup do školky nebo školy je velkou změnou a důležitým mezníkem nejen pro děti, ale i pro rodiče. Přirozeně se objevují obavy, jak to všechno zvládnout. Jak tedy být pro děti oporou a empaticky je připravit tak, aby byl tento krok co nejhladší a bez stresu? Přinášíme vám 7 praktických tipů, jak v klidu povzbudit a podpořit vaše dítě, aby se této velké změny nebálo. 

7 tipů, jak připravit děti na nástup do školky a školy

1. Povídejte si spolu o školce a škole  –  může se to zdát jako samozřejmost, ale je důležité mluvit s dítětem o tom, co ho čeká. Popište mu, jak bude den ve školce či škole vypadat. Povzbuďte ho, že se naučí spoustu nových věcí a najde si nové kamarády.

Zejména tříleté děti si ještě vůbec nedokážou představit, co školka obnáší. Abyste co nejvíc zmírnili obavy dítěte z neznáma, popište mu, jak bude den ve školce probíhat a zdůrazněte, že si jej odpoledne vždy vyzvednete. Můžete si pomocí symbolů znázornit denní režim - od snídaně, přes cestu do školky, až po odpolední odpočinek na lůžku, následné shledání a odchod domů.

To nastávající školáci už mají určitou představu o tom, co je ve škole čeká. Povídejte si s nimi o rozdílech mezi školkou a školou a podělte se o své hezké vzpomínky ze školních let. Pokud se vám zdá, že se do školy příliš netěší, hledejte to pozitivní, co ho ve škole čeká a povzbuďte ho. Když sami věříte, že škola bude pro dítko přínosem, dítě se snadněji naladí na vaši notu.

2. Navštivte školku nebo školu předem  – seznamte dítě s novým prostředím ještě před začátkem školního roku. Ukažte mu třídu, hřiště, jídelnu, a pokud je to možné, domluvte si setkání s paní učitelkou. Některé školky nabízejí aklimatizační týden před začátkem školního roku, což pomůže dítěti seznámit se s novým prostředím. Případně zkuste oslovit ostatní rodiče s dětmi, které budou chodit do stejné třídy a setkat se s nimi. Společné aktivity a hry mohou pomoci dítěti vytvořit si nové přátelství ještě před nástupem do školky nebo školy. 

3. Hrajte si na školku nebo školu  – hraní rolí je skvělým způsobem, jak dítě připravit na nové situace. Hrajte si doma na školku nebo školu. Můžete si vyměnit role – jednou bude učitelkou maminka, podruhé dítě. S menšími dětmi si můžete vyzkoušet, jak si budou hrát na hřišti s ostatními dětmi, a nacvičit i půjčování hraček. 

Dětem můžete touto formou připomenout i základní pravidla slušného chování - jak pozdravit, poděkovat a omluvit se. Pomozte jim pochopit, že je důležité být přátelský a ohleduplný vůči ostatním.

4. Povzbuzujte samostatnost  – učte dítě základním dovednostem, které mu pomohou být ve škole i škole samostatnější. Mladší děti se mohou učit oblékání, mytí rukou a jíst lžící, zatímco budoucí školáci by už měli zvládat jíst příborem, zavazovat tkaničky, ale není od věci umět si připravit svačinu. Není nutné odškrtávat si ze seznamu věcí, které by dítě v tomto věku mělo umět. Ale jistá míra samostatnosti mu dodá sebevědomí a pocit, že s přehledem zvládne nové výzvy. 

Menší děti postupně zvykejte na odloučení. První den ve školce by neměl být prvním dnem bez maminky. Vzájemné odloučení a strach, že se nevrátíte, bývají nejčastějším důvodem slziček. Nechte děti občas přespat u babiček nebo hlídat pár hodin kamarádkou. Dítě, které je zvyklé být chvíli bez rodičů, to bude mít v září o to snadnější.

5. Uznávejte pocity dětí a otevřeně komunikujte  –  každé dítě je jiné a potřebuje jiný čas na adaptaci. Naslouchejte jeho obavám, buďte trpěliví a připraveni i na slzičky. Ujistěte dítě, že je v pořádku cítit se nejistě nebo smutně. Povzbuzujte ho a dávejte najevo, že jste tu pro něj a těšíte se, až se odpoledne shledáte. 

Můžete si vytvořit malý rituál loučení, který dítěti pomůže cítit se bezpečněji - před odchodem do školky nebo školy ho obejměte a popřejte mu hezký den. Naslouchejte a zajímejte se o jeho pocity, co ho těší a co trápí. Buďte tu pro něj a věnujte mu plnou pozornost bez rušivých vlivů jako je mobil v ruce. 

6. Nastavte režim a učte dítě rutině  –  jeden nebo dva týdny před koncem prázdnin už pomalu nastavujte režim a nenechávejte děti ponocovat. Ve škole budou potřebovat být odpočaté a plné energie. Naopak můžete ráno vstávat dříve a zařadit nějakou dopolední aktivitu.

Ranní a večerní rutina během školního roku může dítěti pomoci cítit se jistě a klidněji. Ráno by mělo být pohodové a beze spěchu. S menším dítětem si večer předem připravte oblečení a zvykejte jej také na odpolední odpočinek. I když se doma už možná obejde bez něj, pobyt ve školce bude pro něj psychicky i fyzicky náročný a spánek nebo zklidnění po obědě mu velmi prospěje.

Se školáky si večer můžete udělat školní přípravu na další den a připravit batoh a svačinu s pitím. Nejdříve u toho dítěti pomáhejte, ale postupně mu předávejte odpovědnost a kontrolujte jen z povzdálí. Dítko bude o něco více samostatnější a bude alespoň vědět, co všechno má v batohu.

7. Povzbuzujte pozitivní myšlení  – pomozte dítěti zaměřit se na pozitivní aspekty školky nebo školy. Povídejte si o tom, co ho baví a na co se těší. Pokud zjistíte, že to dítě ve školce nebo škole moc nebaví a nechce se mu ráno vstávat, zkuste trpělivě vytrvat. Často jsou zatím nekomfortní situace, jako konflikty se spolužáky nebo nepochopení paní učitelkou. Povídejte si s ním o jeho obavách a nabídněte řešení. Většinou ten, kdo vytrvá, také zažije úspěch. 

I malé pokroky a úspěchy oslavte, třebam malým výletem nebo návštěvou cukrárny. Dítěti tím dodáte sebevědomí a motivaci do dalších výzev. Adaptace na nové prostředí může trvat nějaký čas, buďte trpěliví a podporujte dítě v jeho tempu. Každé dítě je jiné a potřebuje jiný čas na to, aby si ve školce či škole zvyklo a cítilo se jistě a pohodlně. 



Před začátkem školního roku je také důležité, aby bylo dítě připraveno na všechny aktivity, které ho ve školce či škole čekají. Zapojte ho do příprav a společně vybírejte nové oblečení, bačkůrky a školní pomůcky. Tímto způsobem dítě nejen získá pocit důležitosti při rozhodování, ale také se bude těšit, až se pochlubí novými věcmi. 

Aby ranní cesta do školky v podzimních dnech probíhala co nejpohodlněji, doporučujeme vybavit menší děti i školáky funkčním softshellovým oblečením. Ušijeme vám jej i na míru. Je ideální do chladných rán, je odolné vůči vodě a větru. Pro tvořivé aktivity ve školce u nás najdete také zástěrky, kapsáře a praktické pytlíky na věci, které vašim nejmenším pomohou udržet pořádek.